Wartość grafiki w Google

Wartość grafiki w Google

Wartość grafiki w Google

Google Images to temat dość ciekawy i o dziwo często pomijany w strategii niektórych firm dla których może przecież być dodatkowym (czasami nawet bogatym) źródłem ruchu. Warto mieć na uwadze fakt, że obrazy z Google Images wyświetlane są nie tylko w zakładce Images, ale podobnie jak YouTube video również w wynikach dla niektórych fraz.

Przykładowo:

Pozycjonowanie i optymalizacja grafiki na stronie

Pominięcie tego zagadnienie związane jest często z oceną przydatności Google Images dla skutecznego generowania ruchu na bazie naszych własnych doświadczeń, mianowicie: szukamy grafiki, wybieramy interesujący nas obraz, oglądamy/zapisujemy/pobieramy link, wychodzimy. Wybrany przez nas obraz wyświetlany jest w podglądzie, natomiast strona na której się znajduje jest wytłumiona. Drugi powód jest zdecydowanie prostszy, ruch z Google Images dla niektórych witryn z racji ich tematyki będzie kompletnie nie przydatny, zerowy lub nie zauważalny.

W przypadku słów kluczowych które można bezpośrednio powiązać z jakimś obrazem jak przykładowo nazwy konkretnych przedmiotów, produktów, roślin, zwierząt itp. udział odsłon początkowych stron wyników wyszukiwania grafik może być zaledwie o połowę niższy od odsłon pierwszych stron wyników organicznych. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że dla niektórych (specyficznych) witryn ilość wizyt z wyszukiwania grafik jest nawet wyższa od liczby wizyt z wyników organicznych.

O tym czy wyszukiwanie grafik jest popularne w danej tematyce i jednocześnie czy może być przydatne dla naszej strony może świadczyć fakt obecności zdjęć w organicznych wynikach wyszukiwania oraz pozycji ich wyświetlania. Z logicznego punktu widzenia czym wyższa pozycja wyświetlania zdjęć, tym wyszukiwanie grafik ma większą popularność.

Dla niektórych witryn wyszukiwanie grafik może być idealnym sposobem na pozyskanie ruchu. Odpowiednia optymalizacja grafik na stronie powinna przynieść pozytywne w efekty w postaci zwiększenia jego udziału.

Naturalnie zarówno w standardowym pozycjonowaniu jak i w tym wykonywanym dla grafiki trzy najważniejsze czynniki to: treść, linki, optymalizacja. Gdy pozycjonowanie to głownie linki, na temat optymalizacji warto napisać trochę więcej.

Optymalizacja grafiki na stronie internetowej:
Title grafiki – tytuł obrazka z istotnym dla nas słowem kluczowym.
Alt Tag – Podaje wyszukiwarce informacje czego dotyczy obrazek.
Nazwa pliku graficznego – nazwa którą nadamy plikowi grafiki np. usługi-seo.png

Przykład na bazie poniższej grafiki:
Usługi SEO - linkowanie stron internetowych
<img title=”Usługi SEO” src=”https://pageseo.pl/uslugi-seo.png” alt=”Usługi SEO – linkowanie stron internetowych” width=”198″ height=”61″ />

Pozycja grafiki jest naturalnie uzależniona od wartości domeny na której się znajduje oraz:
Title strony – a dokładnie tytuł podstrony na której znajduje się grafika
Treść – otoczenie obrazka treścią która zawiera słowo kluczowe.

W celu zwiększenia prawdopodobieństwa lub „prędkości” zindeksowania zdjęć można włączyć w Google Webmaster Tools opcję rozszerzonego wyszukiwania obrazków znajdującą się w: zakładka: Tools -> Enhanced image search.
———
Zdjęcie: Markus Spiske / raumrot.com
CC-License: CC-BY

7 comments

 1. Xbox
  18 czerwca 2013

  Witam

  Może i dla niektórych jest to mało istotne ale lepiej dobrze opisywać grafiki na stronie bo nawet małe zwiększenie ruchu na naszej witrynie z tego powodu zawsze pozostaje zwiększeniem ruchu. Czyli i tak wychodzimy na plus. Pozdrawiam

 2. Marcin
  5 czerwca 2014

  Xbox masz rację każde podpisanie grafiki nakręca ruch, poprawiasz jakość strony i w pewien sposób ją optymalizujesz.

 3. soft24
  13 lipca 2014

  W pełni się zgadzam, że grafika też ma istotne znaczenie w pozycjonowaniu. Często szukamy najpierw obrazu a później wchodzimy na daną stronę.

 4. Arkadiusz
  3 października 2014

  Mało kto zdaje sobie sprawę, że ludzie na grafikach potrafią zarobić bardzo duże pieniądze. Dobra grafika przykuwa uwagę ludzi serfujących po internecie, zaciekawieni ładną grafiką klikają na nią i od razu znajdują się na stronie z której on pochodzi czyli cel aby ludzie odwiedzali naszą stronę zostaje osiągnięty 🙂

 5. Konrad Znamierowski
  17 listopada 2014

  W dobie tak wielu informacji znajdujących się w Internecie, gdzie przerzucamy kilkaset stron naraz tylko grafika może nas zatrzymać na dłużej. Dlatego warto opisywać dodawane na naszych stronach obrazy.

 6. Kamil
  19 listopada 2014

  Czytam artykuł, następnie komentarze i muszę przyznać, że macie rację ludzie! Od dawna zajmuje się tworzeniem grafiki (różnego rodzaju loga, bannery itp) i faktycznie można zarobić na tym pieniądze i to całkiem nie małe. Pozdrawiam wszystkich, którzy siedzą w tej branży od dłuższego czasu! Najważniejsza jest pasja!

 7. Tomasz
  31 stycznia 2015

  Wreszcie ktoś poruszył ten temat 🙂 Widzę, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że jest w ogóle coś takiego jak wyszukiwarka grafiki, więc ruch z tego źródła powinien rosnąć.