Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać?

Hosting to w łopatologicznym tłumaczeniu miejsce na pliki w postaci wydzielonego miejsca na dysku określonego serwera. Powszechnie hosting służy do przechowywania plików odpowiadających za działanie strony internetowej oraz całej jej zawartości – graficznej, tekstowej i multimedialnej. Tak jest w przypadku stron html, skryptów, systemów zarządzania treścią np.  Wordpress czy Jommla. Hosting jest miejscem w którym zostają one wgrane, niektóre z nich zainstalowane i połączone z bazą danych. Przechowywane są na nim wcześniej wymienione pliki tworzące całą lub tylko podstawową zawartość strony internetowej. Każdy hosting posiada IP współdzielone z innymi użytkownikami lub dedykowane, dzięki temu możliwe jest wyświetlanie strony dla użytkownika w postaci http oraz podpięcie domeny lub subdomeny. Gdy postać adresu naszego serwisu to przykładowo http://74.125.224.120/ podpięcie domeny sprawia, że zamiast samych cyfr wystarczy wpisać http://google.pl. Na praktycznie wszystkich hostingach możliwe jest założenia poczty internetowej w swojej własnej domenie internetowej, przykładowo dla domeny pageseo.pl zostało założone konto pocztowe odpowiedzialne za kontakt z Klientami biuro@pageseo.pl, przydzieliłem mu również miejsce „quota”  i dzięki podanym danym pop3 i smtp podpięte do programu pocztowego Outlook.

Hosting współdzielony – shared (najpopularniejszy model)
Ze względu na swoją cenę najpopularniejszym modelem jest hosting współdzielony. Oznacza to, ze wielu Klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Ten typ hostingu jest idealny dla małych stron internetowych, w zależności od firmy hostingowej i dobranego pakietu posiada konkretną ilość wydzielonego miejsca, miesięcznego transferu, oraz maksymalną procentową ilość zasobów takich jak RAM, ilość procesów i mocy obliczeniowych możliwych do wykorzystania. Czasami spotykane są też limity odnośnie baz danych i kont pocztowych możliwych do założenia, domen możliwych do podpięcia, subdomen możliwych do utworzenia, oraz maksymalnej ilości dzielonych kont ftp.

Hostingi współdzielone posiadają zainstalowany panel do obsługi naszego wydzielonego miejsca, w zależności od oferty może to być DirectAdmin lub CPanel. Panele umożliwiają nam kontrolę wykorzystanych zasobów i przydzielonych limitów, oraz posiadają szereg funkcji które pozwalają na zarządzanie kontem hostingowym.

Najważniejsze i najczęściej używane funkcje panelu:
+ pocztowe
– zakładanie kont
– automatyczne odpowiedzi
– listy mailingowe
– przekierowania

+ zarządzanie plikami
– kopie zapasowe
– konta ftp
– menadżer plików (umożliwiający nam zarządzanie plikami na serwerze jeśli nie korzystamy z zewnętrznego programu FTP)

+ logi
– wykorzystane zasoby

+ domeny
– subdomeny
– domeny podpięte
– domeny zaparkowane
– przekierowania
– edytor DNS

+ bazy danych
– bazy danych (zarządzanie bazami, użytkownikami i przywilejami)
– kreator bazy (umożliwiający szybkie założenie baz)
– phpmyadmin (umożliwiający działania na bazie)

+ zaawansowane
– cron (umożliwiający zarządzanie zadaniami cyklicznymi niezbędnymi do poprawnego działania niektórych skryptów)

VPS – Virtual Private Server
Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy współdzielonym hostingiem a dedykowanym. VPS charakteryzuje się tym, że do każdego konta przydzielona jest z góry określona część zasobów, jest ona gwarantowana pomimo tego, że serwer obsługuje również innych Klientów. Podstawowa różnica między shared a VPS jest odseparowanie od innych użytkowników, osobne IP, system operacyjny i oprogramowanie. Ilość jednocześnie obsługiwanych Klientów na jednym serwerze zazwyczaj nie przekracza 20, jest to więc spora różnica pomiędzy możliwościami lokowania nawet 500 Klientów na serwerach współdzielonych. Działania jednego z użytkowników VPS nie wpłyną negatywnie – destabilizująca na usługi świadczone dla Twojego konta. Na VPSie może zostać zainstalowane oprogramowanie identyczne do tego które dostępne jest standardowo na serwerach shared. VPS jest idealny do instalacji różnego rodzaju skryptów wywoływanych co minutę 24h/dobę, znacznie obciążających serwer np. poprzez postowanie, rejestrowanie kont, spamowanie.

Serwery dedykowane
Dedyk do wybór najdroższy, oferujący najwyższą moc obliczeniową. Ten typ serwerów wykorzystywany jest przez duże portale i sklepy, obsługujące sporą ilość Klientów oraz oferujące bardzo dużo produktów lub treści.

Grubsze porównanie

Rodzaj hostingu Współdzielony VPS Dedykowany
Moc procesora bardoz niska/niska średnia/wysoka wysoka
Wielkość RAM bardoz niska/niska średnia/wysoka wysoka
Adres IP współdzieolny/indywidualny indywidualny indywidualny
Powierzchnia dyskowa współdzielona współdzielona indywidualna
Cena niska średnia/wysoka wysoka


Kiedy hosting współdzielony nie będzie dobrym rozwiązaniem?

Zdecydowanie w przypadku instalacji skryptów które znacząco wpływają na obciążenie serwera, czasami możemy doprowadzić do zablokowania naszego konta w wyniku naruszeń regulaminu lub zwyczajnie nie uzyskać z działania skryptu oczekiwanych efektów. Hosting współdzielony czasami nie sprawdza się również w przypadku instalacji dużej ilości stron internetowych np. na serwisy zapleczowe które mają za zadanie „wspierać” naszą stronę internetową. W przypadku dużej ilości stron najprostszym rozwiązaniem jest rozdzielenie ich pomiędzy różne konta hostingowe – wpływa to pozytywnie zarówno na bezpieczeństwo jak i obciążenie. W przypadku shared na jednym serwerze może być ulokowanych nawet 500 Klientów, ogólnie rzecz biorąc oznacza to, że statystycznie na każdego z nich przypada 1/500 całości zasobów obliczeniowych serwera. Hostingodawcy naturalnie w interesie swoim i użytkowników dbają o to, aby Klienci rozważnie wykorzystywali zasoby – w przypadku naruszeń wysyłane są ostrzeżenia lub konta zostają blokowane. Użytkownikowi który nie robi tego świadomie taka sytuacja nie grozi, blokady kont dotyczą głównie osób które na hostingach współdzielonych instalują skrypty dodawarek, spamiarek, odpytujące 24h/dobę.

Kiedy hosting współdzielony będzie dobrym rozwiązaniem?
Naturalnie jeśli planujemy postawić na shared naszą stronę firmową (nie sklep – niektóre systemy sklepowe generują spore obciążenie) jest to w większości przypadków dobry pomysł – grunt to nie stawiać obok niej stron zapleczowych i warto wybrać hosting w solidnej firmie. Przy wyborze firmy hostingowej dla istotnej dla nas strony internetowej należy skupić się na kilku podstawowych kwestiach:

– powierzchnia dyskowa
– transfer miesięczny
– lokalizacja serwera
– support 24/7
– opinie użytkowników
– cena

W przypadku strony internetowej małej firmy powierzchnia dyskowa 5GB będzie w zupełności wystarczająca. Można wykonać przedziwnie zawyżoną kalkulację: 500MB na każde założone konto pocztowe, 500 MB na pliki. Transfer 10GB miesięcznie również nie powinien być problemem – wykorzystanie transferu uzależnione jest ilości wejść, przeglądanych stron i ich wagi. Jeśli powierzchnia dyskowa lub transfer okażą się niewystarczające, w większości firm można w prosty sposób podnieść pakiet hostingowy do większego, lub za dodatkową opłatą zwiększyć wybrane limity.

Przykładowe wykorzystanie powierzchni dyskowej:
6 instalacji CMS WordPress, w każdej 900-1000 wpisów (~podstron), 100-150 plików graficznych do postów, 4 pluginy, 3 szablony, 1 konto pocztowe
Łącznie: 6 folderów z plikami od instalacji CMS WordPress, 6000 wpisów (~podstron),  700 plików graficznych do postów, 24 pluginy, 18 szablonów, 1 konto pocztowe
Wykorzystane miejsce: 180MB + 200 MB (poczta) = 380MB

Przykład wykorzystania transferu:
Strona na CMS WordPress zajmująca około 80MB powierzchni dyskowej, w zeszłym miesiącu 79,311 Visitors, 255,899 Page Views
Wykorzystany transfer: 3GB

Jaki hosting wybrać po strony zapleczowe?
Szukając hostingu pod strony zapleczowe warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów poza ceną, pojemnością i transferem:
– dobowy limit zasobów procesor i RAM
– godzinowy/dobowy limit zapytań do bazy
– koszt dodatkowego IP w skali roku
Te parametry są istotne ze względu na to, że rzadko kiedy zakładamy tylko jedno zaplecze na hostingu (byłoby to mało opłacalne),  zazwyczaj instalacji jest kilka/kilkanaście i serwer musi wytrzymać ich obciążenie.

Polecane hostingi
Hostingi współdzielone:
netmark.pl – niskie ceny, dobre parametry, sprawny support
hexcom.net – niskie ceny, świetne parametry, wzorowy support

VPS:
hexcom.net – niskie ceny, świetne parametry, sprawny support, wzrorowa konfiguracja

Podsumowanie – jak wybrać hosting?
Wybierając hosting weź pod uwagę rodzaj i skalę planowanej lub już prowadzonej działalności. Hosting współdzielony na pewno sprawdzi się jeśli prowadzisz małą firmę lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem w sieci. Kiedy prowadzisz dużą firmę gwarantowane zasoby serwerowe, stabilność oraz własne środowisko staną się niezastąpione. Dobra firma jest w stanie zapewnić nie tylko dobry hosting, ale także profesjonalne doradztwo i pomoc w sytuacjach awaryjnych.
———
Zdjęcie: Markus Spiske / raumrot.com
CC-License: CC-BY

17 comments

 1. muzykant
  7 września 2012

  Ciekawy artykuł, warto jest jeszcze przed ostateczny wyborem przetestować hosting, firmy oferujące tego typu usługi zwykle mają 2 lub 4 tygodniowe okresy próbne. Ja właśnie po takich testach zdecydowałem się na superhost który w mojej opinii wypadł najkorzystniej.

 2. Kamil
  8 września 2012

  Ja od 2 tygodni testuje cloud computing tiktalik.com
  Maja tam tanie VPSy no i strasznie ciekawa usluge Tiktalik Files – gdzie mozna wrzucac i serwowac uzytkownikom pliki statyczne, nie obciazajac serwera. Mam tam pare wiekszych rzeczy i nawet znegocjowalem cene tych Filesow, co mi bardzo odpowiada. Na razie fajnie.

  potrzebujemy wiecej takich artykulow

 3. Jaenk
  25 września 2012

  Ja znów hostuje kilka swoich stron na itcore.com.pl
  Jest wszystko co potrzeba, ftp, php, mysql, cron, biblioteki graficzne. Do tego wysyłają mi na życzenie raporty SEO (słowa kluczowe, ilość odwiedzin etc). Jest możliwośc zamówienia sobie chmury etc etc. Najtańszy pakiet już za 49zł rocznie, polecam

 4. Kmiet
  13 listopada 2012

  Ja od dwóch lat z powodzeniem korzystam z usług pdg.pl. Tani hosting za 150zł rocznie spokojnie wystarcza na stronę www. Do konta domena .pl gratis, a odnowienie to ponad 50zł 🙂

 5. Krzysiek
  15 listopada 2012

  Ja osobiście polecam ovh i linuxpl mają dobre cenki. OVH ma bardzo dobry support. 120 pln i styka 🙂 godne uwagi. Polecam rowniez serwery dedykowane

 6. admin
  16 listopada 2012

  Ja cały czas zgodnie polecam hexcom.net. Ostatnia sytuacja z padem serwera Atena i przyzwoitym zachowaniem obsługi jak najbardziej to potwierdza. Zawsze coś może nawalić, wtedy widać jak obsługa traktuje Klientów i czy ew. kopie zapasowe są regularnie wykonywane. Serwer Atena przez cały dzień nie był dostępny z powodu kontrolera RAID, informowano o postępach, naprawiono problem i przydzielono rekompensaty w postaci gratis 6 tygodni.

 7. Lukas
  19 stycznia 2013

  Ja obecnie korzystam z zhost.pl. Obecnie płacę niecałe 100 zł na rok w promocji.

  • Mitia
   29 maja 2013

   można płacić około 50 zł rocznie – linuxpl.com 🙂

 8. Łukasz Cholewa
  14 lipca 2013

  Ciekawy artykuł. Po latach tułania się wylądowałem w homecloud.pl i jestem zadowolony. Wcześniej było bardzo różnie. Jak się skusiłem na niską cenę, a potem przez cały weekend nie mogłem się doczekać, aż VPS wstanie, to miałem dosyć.

 9. dopelord
  17 lipca 2013

  Artykuł w dosyć wyczerpujący sposób opisuje przecież całkiem rozległe zagadnienie hostingu. Ja mogę podzielić się z Wami swoimi wrażeniami współpracy z webion.pl. Naprawdę support działa u nich bez zarzutu, serwery sprawne, a cenowo również wygląda to nieźle, np ceny odnawiania domen mają bardzo tanie, .pl za 55zł netto za rok.

 10. soft24
  9 lipca 2014

  Dla mnie najistotniejszą sprawą jest brak limitu transferu. nie muszę się martwić i sprawdzać ile został już zużyte. Oczywiście wiąże się to z nieco większą ceną.

 11. Ela
  19 lipca 2014

  Hosting? Hmm…powinien być głównie bez limitu. Musi posiadać ten sporo bazę danych. Na rynku jest tego co niemiara. Różnią się tylko w zasadzie ceną, bo te parametry zbytnio od siebie się nie odróżniają.

 12. marek.olszak
  19 sierpnia 2014

  Zgadzam się że hosting współdzielony sprawdza się przy prowadzeniu małej firmy i przy debiutowaniu z biznesem w sieci. Jestem tego przykładem

 13. Halski
  26 września 2014

  Dobry, tani, sprawdzony, przede wszystkim u firmy, która nie ma klienta gdzieś. Wybór hostingu jest uzależniony od potrzeb. Jeśli chcesz by Twoja strona była wizytówką, to na hosting wydasz około 50 zł i styka.

 14. Marcin
  14 listopada 2015

  Bardzo ciekawy opis. Warto też dodać, że teraz bardzo często można nawet w przypadku tanich hostingów trafić oferty bez limitu transferu, co jest bardzo wygodne, nie zawsze idzie poprawnie oszacować ile transferu będzie nam potrzebne w następnym miesiącu.

 15. kortes
  8 września 2016

  Dzielone w Hekko – za 80 zł masz pakiet z domeną w cenie. Musisz się dowiedzieć czy można do tego dołączyć kod rabatowy, bo jeśli tak to cały pakiecik ogarniesz za 40 zł w pierwszym roku.

 16. Janna_Warczyńska
  14 marca 2017

  Teraz to już każda hositngownia ma pakiet „biedy” za mniej niż 5 zł na jeden miesiąc – i już masz miejsce na serwerze na kilka stronek. Jak np.: w webd.pl za 3,99 brutto na miesiąc a jestem pewna że na takim hostingu 3-4 stronki mocno nie obciążone będą działać bez problemu.