• 30 lipca, 2011
  • |
  • Możliwość komentowania System CMS została wyłączona

System CMS

System zarządzania treścią w skrócie CMS jest jednym z najchętniej wykorzystywanych systemów do tworzenia rozbudowanych portali informacyjnych czy społecznościach.  To system stworzony do łatwego i wygodnego zarządzania zawartością serwisu. CMS to przede wszystkim mniej pracy dla jego administratorów. Dzięki innemu spojrzeniu na potrzeby portali zrezygnowano całkowicie ze „statycznego” podejścia do sposobu zarządzania stroną. Już nie trzeba modyfikować plików HTML aby wprowadzić zmiany na stronie. Wszystkie prace odbywają się na poziomie wygodnego panelu administracyjnego. Dzięki niemu z jednego miejsca administrator może zmieniać wszystko. Jednym z najważniejszych osiągnięć w CMS’ie jest rozdzielenie zawartości merytorycznej od graficznej. Oznacza to, że wygląd serwisu można dowolnie edytować w czasie pracy serwisu nie wpływając na tekst zawarte na stronie.

System zarządzanie treścią działa całkowicie na stronach dynamicznych. Dzięki temu właśnie umożliwia zmienianie lub aktualizowanie treści właściwie w czasie rzeczywistym. Najczęściej CMS działa w zestawie PHP plus bazy danych MySQL. Wszystkie elementy aktualizowane dynamicznie opierają się na bazach danych. Otwierając stronę, wyświetla się część graficzna a cała reszta jest pobierana właśnie z bazy danych.

Prace administracyjne w systemach CMS nabrały zupełnie innego znaczenia. Administrator zajmuje się utrzymanie serwisu. Ale nie musi na przykład zajmować się publikacją nowych artykułów. CMS pozwala na tworzenie użytkowników z różnymi uprawnieniami. Dzięki temu portal gazety może mieć konto dla każdego pracownika. Każdy pracownik może publikować artykuł w danej kategorii. Każdy artykuł może wymagać weryfikacji przez odpowiednią osoba. Całość tych zadań odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej.

CMS to już nie tylko strona czy portal internetowy. To cała rozbudowana inteligentna aplikacja sieciowe. Dzięki jej zaawansowanym funkcjom działania agencji prasowych osiągnęły tempo, o jaki nigdy nie było można wcześniej nawet marzyć. Na przykład system publikowanie artykułów dopuszcza możliwość publikowania tekstu poprzez wiadomość email. Dziennikarz może wysłać napisany artykuł pocztą. System CMS sam go opublikuje na stronie lub przekaże do autoryzacji.

Jednak CMS ma wiele innych wartościowych zalet. Umożliwia nie tylko publikowanie artykułu, a dowolnego miejsca gdzie tylko jest Internet ale też pozwala na opublikowanie go w dowolnym czasie. Wystarczy, że autor ustawie datę publikacji. System sam w odpowiednim czasie dokona publikacji.

CMS jest systemem modułowym. Oznacza to, że dowolnie można włączać, wyłączać konkretne w danym momencie niepotrzebne moduły. Jednak to nie wszystko, dzięki możliwości stosowania wtyczek/modułów można bardzo rozszerzyć funkcjonalność CMS’a. Za ich bezpłatnymi wersjami stoją setki jak nie tysiące doskonałych programistów którzy tworzą w pełni funkcjonalne dodatki. To właśnie jest największa zaleta środowiska otwartego. Jeśli czegoś brakuje, zawsze znajdzie się osoba która potrafi odpowiedni dodatek stworzyć.

Przeciętnie CMS’y zawierają ograniczoną ilość standardowo wbudowanych modułów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pobrać dodatkowe lub istniejące uzupełnić o bardziej rozbudowane wersje. Na przykład standardowy moduł do ankiet można zastąpić inteligentne moduły „analizują” odpowiedzi wedle wpisanego schematu. Jeśli odpowiedz na pytanie A, wyklucza sens pytania B to pytanie to zostaje ominięte.

System zarządzania treścią to skomplikowana aplikacja sieciowa. W stosunku do stron statycznych daje prawie nieograniczone możliwości. Dzięki niemu portal nie tylko może być aktualizowany w krótkim czasie ale też może mieć dostosowywany swój wygląd do osoby go odwiedzającej.

Wygląd strony opartej na CMS’ie określają motywy. Motywy graficzne można kupić, stworzyć samemu lub ściągnąć za darmo. Są ich tysiące w Internecie. Jednak nie każdy wie, że strona oparta na CMS’ie może mieć funkcję przełączania motywów. Administrator może udostępnić kilka wersji a każda osoba będzie mogła używać tego który jest dla niej najładniejszy lub najwygodniejszy w obsłudze. Ponad to można regulować wielkość wyświetlanej czcionki w artykułach. Ilość możliwości jest prawie nieograniczona. Właśnie to jest najbardziej cenioną przez użytkowników zaletą portali opartych na systemach zarządzania treścią.

Systemy zarządzania treścią sprawdzają się wszędzie tam gdzie jest potrzeba ciągłego zmieniania lub aktualizowania zawartości strony. Są to przede wszystkim internetowe wydania gazet, portale publikujące nowości oraz środowiska pracy grupowej. Trzeba pamiętać, że CMS nie jest wykorzystywany tylko w Internecie. Jest rozpowszechniany też w wewnętrznych sieciach firmowych.

Systemy CMS występują w dwóch wariantach. Pierwszy to rozwiązania darmowe drugie, płatne projektowane pod indywidualne zamówienie klienta. Systemy które się spotyka na dużych portalach są oparte na drugim rozwiązaniu czyli są dostosowane do klienta który je zamówił. Powód jest dość prosty. Po pierwsze jest to kwestia bezpieczeństwa. Każdy zna i ma dostęp do kodów darmowych rozwiązań CMS. Choć są aktualizowane na bieżąco to nie da się uniknąć różnych lub w zabezpieczeniach, które mogą doprowadzić do dostępu osób trzecich, do zawartości witryny. Drugim powodem jest możliwość zintegrowania CMS’a z aplikacjami używanymi wewnątrz danej firmy. Rozwiązania bezpłatne sprawdzają się przy mniejszych, niekomercyjnych przedsięwzięciach. Ich największą wadą jest niesamowicie wielka liczba darmowych wtyczek i motywów.

System zarządzania treścią CMS WordPress

WordPress powstał jako prosta w obsłudze platforma mająca na celu publikowanie treści w Internecie. Został oparty na PHP i MySQL. Bardzo szybko zyskał uznanie i stał się podstawową platformą do tworzenia blogów internetowych.  WordPress rozwija się nieprzerwanie do 2002r. i w ciągu tych lat stał się dojrzałym i bardzo rozbudowanym systemem o wielu funkcjach i prawie nieograniczonych zastosowaniach. W dużej mierze zawdzięcza to licencji GPL, na zasadach której jest publikowany. To pozwoliło zjednoczyć wielu programistów, którzy poświęcili swoją wiedzę i czas na rozbudowywanie tej platformy. Dzięki nim, WordPress ma swój obecny wygląd. Stał się rozbudowanym systemem o wielu możliwościach, praktycznie nieograniczonym pod względem funkcjonalności i niesamowicie łatwej obsłudze.

WordPress coraz odważniej wkracza na pole zarezerwowane dla systemów CMS. Coraz częściej na jego podstawie powstają zaawansowane serwisy społecznościowe czy portale aukcyjne. WordPress zaczyna w wielu przypadkach działać jako system zarządzania treścią. Czy jednak wykorzystywanie go w takiej funkcji ma sens? Odpowiedz na to pytanie nie jest prosta, ponieważ nie można traktować WordPress jak niezależnej podstawy. Choć od 2002r. uległ on zdecydowanej ewolucji, stał się przejrzysty i profesjonalny, to jednak sam w sobie jest tworzony jako platforma do blogowania. Możliwość dostosowywania go do potrzeb daje gigantyczna lista wtyczek, które zdecydowanie rozszerzają  zasięg jego działania. Systemy zarządzania treścią mają inne potrzeby niż strony z blogami. Nie znaczy to jednak, że WordPress nie może stanowić ciekawej alternatywy dla tak popularnych systemów CMS jak Joomla.

Podstawową zaletą WP jest to, że jest banalnie prosty w administrowaniu i podstawowej obsłudze. Publikowanie na nim artykułów czy komentarzy zdecydowanie przewyższa mechanizmy dostępne na zwykłych platformach CMS. Jednak ta zaleta stanowi także jego podstawową wadę. Dla WP jako platformy do publikowania blogów liczy się możliwość prostego umieszczania artykułów bez nadzorowania ich treści. Jak sama nazwa wskazuje CMS czyli system zarządzania treścią to cała procedura zarządzanie tokiem życia dokumentów. Począwszy od napisania artykułu, jego oceny, poprawek, przydzielenia kategorii aż do momentu jego opublikowania. Może się ona dzielić na kilka szczebli a każdy z nich może być kontrolowany przez inną osobę. WP ze swoją prostota publikowania artykułów jest wygodny, ale już na początku nie pozwala na prawidłowe kontrolowanie tego procesu. Dla rozbudowanych systemów CMS oznacza to dyskwalifikacje.

Kolejnym elementem, który utrudnia wykorzystywanie WP jak podstawy pod CMS’a jest to, że nie pozwala on na kontrolowanie grup użytkowników ani samych użytkowników w sposób wystarczający z punktu widzenia potrzeb CMS’a. Możliwość zarządzania stronami także jest bardzo ograniczona w stosunku do „prawdziwych” systemów CMS. Problemy te można jednak rozwiązać poprzez stosowanie rozmaitych wtyczek, które są dostępne do WP. Jednak już sama potrzeba ich wykorzystywania na tak podstawowym etapie oznacza, że nagina się jego możliwości do własnych potrzeb przecząc w pewnym stopniu jego przydatności jako platformy do zarządzania treścią. Jednak wtyczki są dowodem na to, że WP ma wierne i bardzo zaangażowane społeczeństwo programistów, którzy za wszelką cenę starają się rozbudowywać jego możliwości. Trzeba przy tym pamiętać, że Joomla jako jeden z najbardziej popularnych systemów CMS ma także wiele przydatnych funkcji właśnie dzięki wtyczkom.

Przez lata sam wygląd stron w WP był zbyt prosty, aby było można go wykorzystywać jako CMS. Chodzi głównie o możliwość tworzenia na nim portalu zawierającego wiele podstron, kategorii czy bardzo rozbudowanych menu. Jednak i to się na przestrzeni lat zmieniło. Poprzez różne wtyczki i profesjonalne szablony można dostosować wygląd WP do swoich potrzeb. Choć doprowadza się do bardzo drastycznej przebudowy wyglądu podstawowego WP, to nie do końca można traktować to jako jego wadę. W końcu każdą platformę niezależnie od jej pochodzenia w efekcie końcowym dostosowuje się do swoich potrzeb.

Bardzo poważnym problemem przy wykorzystywania WP jako CMS’a jest brak wpływu na sortowanie wpisów. Jako platforma stworzona pod blogi WP sortuje artykuły, komentarze po dacie publikacji. Przy systemach zarządzania treścią musi być możliwość sortowania artykułów po dacie, autorze czy alfabetycznie. Jest to kolejny problem, który można rozwiązać odpowiednimi wtyczkami i kolejny dowód na to, że WP w swoim założeniu nie powstał jako CMS.

Kiedy wyliczy się wszystkie wady platformy WordPress można dojść do wniosku, że nią nadaje się na CMS’a. Jednak wszystko zależy od tego, czego się od niego wymaga. WP jest skutecznie wykorzystywany jako CMS dzięki zastosowaniu wtyczek, których ilość jest liczona w setkach. Każda z nich daje nowe możliwości często przekraczające te, które dają systemy CMS w standardzie. WP rozwija się szybko i bez wątpienia coraz silniej będzie rywalizował z innymi systemami zarządzania treścią.

Trzeba także pamiętać, że w wielu przypadkach na gotowych rozwiązaniach bazują osoby tworzące mniejsze portale. Osoby te często nie posiadają rozbudowanej wiedzy programistycznej. Dla nich liczy się prostota instalacji i obsługi. To bez wątpienia WP króluje, wystarczy podać dwa podstawowe przykłady. Słynny pięciominutowy czas instalacji i instalowanie wtyczek poprzez dodanie ich do odpowiedniego katalogu na serwerze. To są cechy, dzięki którym WP zyskał gigantyczną popularność.

Comments are closed.