Pozycjonowanie galerii zdjęć

 

Pozycjonowanie galerii zdjęć

Galeria zdjęć umieszczona w Internecie wygląda ładnie i efektownie. Dla wielu osób, na przykład fotografów, jest również koniecznością i jedynym sposobem na zaprezentowanie swoich umiejętności. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wspomniany fotograf lub inna osoba, posiadająca w swojej witrynie galerię zdjęć, zechce ją wypozycjonować. Okazuje się bowiem, że pozycjonowanie galerii zdjęć wygląda nieco inaczej niż pozycjonowanie innych stron internetowych. A raczej nie tyle pozycjonowanie, co optymalizacja.

Znaczniki meta i alt

Jak wiadomo, wyszukiwarki internetowe nie potrafią – przynajmniej na razie – rozpoznać tego, co znajduje się na zdjęciu. Trzeba zatem im w tym pomóc. Służą do tego znaczniki meta oraz alt, który w przypadku galerii zdjęć należy wypełniać szczególnie starannie.

Jeśli chodzi o te pierwsze to warto zadbać, by każde zdjęcie było rozpoznawane przez wyszukiwarkę jako odrębna podstrona naszej witryny. W ten sposób będziemy mogli dobrać odrębny  <title> dla każdego zdjęcia, czyli uzyskamy efekt „dynamicznego title”, co jest jednym z ważniejszych etapów optymalizacji, nie tylko w przypadku galerii zdjęć.

Podobnie jak o <title> warto zadbać o staranne dobranie <meta name=”description”> oraz <meta name=”keywords”>. Słowa kluczowe i opis strony nie są co prawda brane pod uwagę przy ustalaniu pozycji strony w wyszukiwarkach, ale robot je widzi i dzięki temu wie, co przedstawia dany obrazek. Aby przyspieszyć procedurę „metkowania” każdego zdjęcia, można skorzystać z Worpdressa i wtyczki All In SEO Pack.

Wreszcie każdemu zdjęciu w naszej galerii, koniecznie należy przyporządkować znacznik <alt>, czyli alternatywny tekst obrazka. Nie muszę chyba wspominać, że zarówno w nim jak i w znacznikach meta warto „przemycić” słowa kluczowe.

Walka o treść

Zdjęcia, meta tagi i alt’y to jedno, ale tym, na co najbardziej zwracają uwagę wyszukiwarki internetowe wciąż pozostaje treść na stronie. Problem w tym, że galeria zdjęć to galeria zdjęć i z racji swej natury, zbyt wiele treści być w niej nie powinno. Co nie znaczy, że mamy całkowicie z niej zrezygnować.

Najprostszym sposobem by uzyskać w galerii zdjęć treść, w której zawarte zostaną odpowiednie słowa kluczowe i która pomoże nam w osiągnięciu wysokich pozycji w wyszukiwarkach (a może także w zdobyciu ruchu z long tail), jest… samodzielne jej napisanie. Najlepiej w formie opisu zdjęcia, który można umieścić obok czy pod obrazkiem. Kilka sensownych zdań, wśród których znajdą się wybrane słowa kluczowe w zupełności wystarczy.

Przy pozycjonowaniu galerii zdjęć dobrze sprawdza się również system komentarzy.  W końcu każdy komentarz to w miarę unikalna treść, za poza tym… można też pisać je samemu dbając przy okazji o używanie właściwych słów. Umożliwiając użytkownikom komentowanie wpisów pamiętajmy jedynie, by zadbać o porządną captchę oraz moderować komentarze. Spamerzy i Scrapebox nie śpią!

Potem już tylko linki…

Gdy nasza galeria zdjęć będzie już odpowiednio zoptymalizowana, nie pozostanie nam nic innego jak tylko zabrać się za linkowanie. Nie ma co ukrywać, że optymalizacja optymalizacją, ale to, gdzie w SERPach wyląduje nasza galeria, zależeć będzie w głównej mierze właśnie od linków.

4 comments

 1. Magdalena W.
  28 czerwca 2012

  Krótkie, proste i treściwe :-), przydało się , dziękuję!

 2. Mrozu
  8 kwietnia 2013

  no tak, generalnie to moja galeria nadaje się do przebudowy bo jest na simple Viewer, a wolał bym żeby nie byłe jako osobno otwierane okienko.

 3. zalajkowane
  12 maja 2014

  Dzięki, przyda się do mojej witryny, gdzie mam sporo obrazków.

 4. Domki Korona
  12 czerwca 2014

  właśnie, jeśli chodzi o optymalizację samej grafiki na stronie to rzeczywiście nalezy nad nią popracować…a to niestety zabiero dość sporo czasu, jednak warto się o to pokusić i już w najbliższym czasie bedę to musiał zrobić u siebie, mimo, iż jestem zupełnym amatorem – dzięki za podpowiedzi