Backlink

Termin link zwrotny, czyli backlink oznacza adres z dowolnej, innej witryny internetowej prowadzący na którąś z naszych stron, podstron w ramach jednej domeny. Łączna suma wszystkich linków zwrotnych prowadzących na naszą stronę internetową określona jest jako współczynnik BL.

Linki zwrotne mogą powstawać na bazie wymiany zainicjowanej przez webmasterów między swoimi stronami, w najprostszym ujęciu działa to tak – ty zamieścisz link do mojej strony, a ja zamieszczę do twojej. Naturalnie największą wartość mają linki z tematycznie powiązanych stron.

Kolejnym sposobem na pozyskanie Backlink jest publikacja artykułów presell (precli) lub wpisów katalogowych. Publikacja presell polega na utworzeniu unikalnej, czyli nie publikowanej wcześniej w internecie treści o długości minimum 1000 znaków, oraz umieszczeniu jej na specjalnie przygotowanej stronie presell page. Jeden tekst może zostać opublikowany na większej ilości blogów presell, pod warunkiem zmiany jego układu, lub synonimizacji poszczególnych wyrazów. W treści presell dodajemy nasz link podpięty do konkretnej frazy ściśle powiązanej z naszym serwisem, dzięki temu uzyskujemy plus na frazę, oraz back link do strony. Zgodnie z wymogami większości serwisów presell page możemy umieścić w treści maksymalnie trzy linki, najlepiej rozłożyć je w sposób następujący: jeden link do naszego serwisu (strony głównej lub podstrony), kolejny do strony zapleczowej ew. podstrony, trzeci do zamieszczonego w innej lokalizacji wpisu presell. Takie działanie zdecydowanie wzmocni wartość naszych publikacji, podlinkuje je. Umieszczanie trzech jednakowych linków w jednej treści presell nie ma większego sensu, liczy się tylko jeden link spośród trzech identycznych.

Backlink z wpisów katalogowych działa w podobnych sposób jak presell, zmiana dotyczy jedynie ograniczeń, czyli jeden link w treści lub żaden, link do naszej strony podpięty jest wtedy do tytułu który nadaliśmy wpisowi katalogowemu. Często maksymalna ilość znaków które możemy zastosować do opisu naszej strony wynosi 500. W teorii wpis katalogowy jest bezpośrednim opisem naszej strony, firmy, produktu, wpis presell jest natomiast mniej bezpośredni, ma za zadanie imitować artykuł tematyczny, z linkiem w treści który ma ułatwić użytkownikowi kontynuację tematu.

Kolejnym sposobem na zdobywanie backlinków są profile na forach. Zakładamy profil na dowolnym forum, wpisujemy podstawowe dane, w tym adres naszej strony internetowej i to wszystko. Google wędrując po podstronach for internetowych natrafia na stronę naszego profilu i zlicza link.

Dobrym sposobem na zdobywanie backlink są liczne wpisy na forach internetowych, wymaga to jednak sporego nakładu pracy. Link do naszej strony umieszczony jest wtedy w sygnaturce, rzeczowe i rozbudowane wpisy umożliwiają nam wtedy zdobycie licznych backlinków do naszej strony internetowej.

Komentowanie postów blogowych lub artykułów gazet internetowych jest kolejnym sposobem na pozyskanie linków do naszej strony. Zazwyczaj nad polem tekstu do wpisania komentarza wpisujemy nasz login, adres e-mail oraz adres strony internetowej który po publikacji naszej opinii podpinany jest do wpisanego przez nas loginu. Jako nasz login powinniśmy więc zastosować frazę która jest bezpośrednio powiązana z promowanym przez nas serwisem internetowym.

Tworzenie stron zapleczowych na bazie systemów blogowych typu WordPress.com , czy Blogger.com jest świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających spore ilości unikalnych artykułów gotowych do publikacji. Na jeden blog należy przydzielić przynajmniej 10 artykułów tematycznie powiązanych z naszą stroną. Blogi należy rozdzielić pomiędzy różne systemy, przeznaczyć dla nich różne skórki i odpowiednio podlinkować. Systemy blogowe, CMSy ułatwiające zarządzanie treścią możemy zainstalować na własnych hostingach z samodzielnie dobraną dowolną polską domeną. W przypadku sporej ilości stron zapleczowych dobrym pomysłem jest podzielenie instalacji na kilka różnych kont hostingowych. Podlinkowanie stron zapleczowych jest zawsze priorytetem zaraz po ukończeniu ich budowy.

Backlink Check – czyli sprawdzanie ilości linków prowadzących do strony umożliwia nam wiele internetowych narzędzi online. Przykładowo: Backlinks Checker Tool, ahrefs.com lub majesticseo.com

Należy pamiętać o tym, że podana liczba jest jedynie podglądowa. Aktualizacje statystyk BL są sporadyczne, poza tym fakt o indeksacji naszego wpisu katalogowego czy artykułu presell nie musi koniecznie oznaczać indeksacji linku na nim zawartego. Wszystkie nasze działania polegające na promowaniu strony internetowej wymagają czasu, należy uzbroić się w cierpliwość i cierpliwość zapasową.

39 comments

 1. Wyprawki
  29 grudnia 2011

  Bardzo dobry artykuł, dodam tylko że najlepszym sposobem sprawdzenia BL jest google webmaster niestety aktualizowane raz w miesiącu

 2. pozycjoner
  4 maja 2012

  Polecam pozyskiwanie linków z różnego rodzaju blogów.
  Mimo że linki posiadają znacznik nofollow, to i tak pozytywnie wpływają na ranking strony.

 3. Wicie domki
  5 sierpnia 2012

  Bardzo dobry artykuł, pomocny głównie laikom do których i ja się zaliczam, samotnie wciąż próbuje pozycjonować swoją stronkę ,a treść tu zawarta rozjaśniła nieco sprawę

 4. Mała architektura
  23 października 2012

  Mam nadzieję, że uda mi się wypozycjonować naszą nowo powstałą stronę z elementami Małej architektury miejskiej.

 5. Uczeń
  23 października 2012

  Jestem na etapie czerpania wiedzy, która pozwoli wypromować mój sklep, i każda taka zaliczka jest cenna, własnie teraz interesują mnie BL,

 6. Interesujące tablety
  3 listopada 2012

  Prosto i przejrzyście wytłumaczone bez zbędnego owijania. Gratuluję. 🙂

 7. adriano
  9 grudnia 2012

  Dobry artykuł oby więcej takich

 8. Pawel
  24 grudnia 2012

  Bardzo przydatny artykuł! Krótko, zwięźle i na temat. Oby tak dalej. 🙂

 9. mmo on
  27 grudnia 2012

  Moja strona dopiero co powstala, ale szybkomzabralem sie do rozpoczecia pozycjonowania. Dzieki temu postowni, nieco mi sie rozjasnilo, co powinienem robic, zeby zwiekszyc pozycje w wyszukiwarce. Dzieki ; )

 10. Saggi
  10 stycznia 2013

  Właśnie takiej informacji szukałem 🙂

 11. Projektowanie stron Częstochowa
  27 lutego 2013

  Nie ma to jak porządny artykuł bardzo przejrzyście napisany dzięki niemu moje strony naprawdę zyskały na popularności 😉 a działalność powoli rozkwita. Wielkie dzięki i ukłon dla autora.

 12. Buxida
  28 lutego 2013

  Super tekst. Staram się własnymi sposobami uzyskać odpowiednią pozycję dla mojej strony związanej z działalnością turystyczną. Tekst rozjaśnił wiele zagadek. Pozdrawiam

 13. czatroom
  7 marca 2013

  Całe pozycjonowanie ma na celu tylko wskazanie danego adresu. Podobnie sztuka układania słów w tekście na stronie czy blogu. Nikogo dziś nie obchodzi czy strona prezentuje jakąś treść a jedynie czy jest poprawnie ułożona pod kątem SEO. Mi osobiście średnio się to podoba. Ale to po prostu znak czasów. I nawet jeśli wielkie G twierdzi, że treść jest najważniejsza to jest to nieprawda moim skromnym zdaniem.

  • Michał
   28 lutego 2015

   Dokładnie zgadzam się. Można napisać okrutne bzdury zawierające słowa kluczowe ważne z punktu widzenia SEO i strona idzie w górę. A taki wpis, jak ten – daje możliwość utworzenia backlinków 🙂 Dziś zabieram się do zmiany strony głównej na jeszcze bardziej ludzką, ale i zawierającą jeszcze więcej słów kluczowych i linkowań. Trzeba iść w górę.

 14. arbi
  27 marca 2013

  Pomocny artykuł. Dzięki.

 15. Baseny termalne
  10 czerwca 2013

  Dzięki za artykuł kolejny krok do top 3 😉

 16. Feniks - Stemple, tabliczki, grawer
  14 czerwca 2013

  Jeden z lepszych artykułów, na które natrafiłam 🙂 sama pozycjonuję nasze strony, przydał się. To jest kwintesencja . Jest niezwykle jasno i przejrzyście napisany.

 17. rzeczoznawca
  18 czerwca 2013

  Cała strona https://pageseo.pl mi się bardzo podoba, wiele przydatnych informacji wyczytałam, ale odnośnie narzędzi do zliczania back linków to z żadnego nie jestem w pełni zadowolona. Najlepszy wydaje mi się ahrefs.com, pozostałe u mnie wypadają kiepsko, ale to pewnie dlatego, że mam młodą stronę.

 18. Paula
  14 października 2013

  Świetny artykuł. Dzięki za cenne informacje:) pozdrawiam

 19. remonciki
  4 stycznia 2014

  Takie artykuły są przydatne, ciągle się uczę.

 20. Hack
  9 marca 2014

  Dobry artykuł. A jesli chodzi o sprawdzanie backlinkow to jak dla mnie najlepszy ahrefs.com i google webmaster tools =)

 21. Ania
  15 maja 2014

  Mam stronę, która ma dopiero miesiąc i ma 60 backlinków – czy to dobry wynik?

 22. pozycjoner
  18 listopada 2014

  Znakomita strona, wiele cennych informacji.

  Odpowiedź do Ani. Masz bardzo mało backlinków nawet tak mała ilość dobrze tematycznych i mocnych linków nie przyniesie efektów.

 23. 2becreative
  26 marca 2015

  Na androida są tańsze aplikacje do sprawdzania backlinkow, min. SEO Backlinks.
  Ja aktualnie pracuję nad „naprawieniem” domeny która była pozycjonowania w latach 2009-2012 i ma tyle dziwnych backlinkow że hoho.

 24. Paul
  5 kwietnia 2015

  Bardzo dobry artykuł. Sam jestem na etapie zdobywania backlinków i po przeczytaniu tego artykułu mam kolejne nowe pomysły. Pozdrawiam

 25. Luke
  10 kwietnia 2015

  Super artykuł, bardzo przydatny dla początkującego pozycjonera. pozdrawiam

 26. Szakal
  23 czerwca 2016

  Dzięki, pomocny artykuł :).

 27. Ajronmen
  20 lipca 2016

  Co raz bardziej interesuję się tematyką SEO, bardzo przydatna strona i artykuł. Jak widać treść to tylko 50% sukcesu. Pozdrawiam.

 28. MRseo
  12 grudnia 2016

  Bardzo dobra treść. Dopiero zaczynam uczyć się pozycjonowania, obowiązkowo wykorzystam powyższe wskazówki. Pozdrawiam!

 29. Don Vito
  17 lutego 2017

  Świetny artykuł. Wszystko jasno i klarownie opisane.

 30. Adam
  28 marca 2017

  Dzięki za artykuł. Sprawdziłem i nie mam żadnych Backlinks. Dziwne bo sam wiem gdzie są linki do mojej strony.

 31. sebarubin
  17 kwietnia 2017

  Bardzo pomocny artykuł. Wiele informacji z komentarzy wciąż na czasie.

 32. Alifobia
  27 czerwca 2017

  Bardzo cenne informacje, dziękuję Ci, ponieważ na pewno pomogą mi w pozycjonowaniu własnej strony. 🙂

 33. Fotobudka Magic Show
  19 sierpnia 2017

  Dziękuję za wskazówki, artykuł wiele wyjaśnia osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z pozycjonowaniem własnej strony.

 34. Don Vito
  4 września 2017

  Świetny artykuł. Pomocny w poszeżaniu wiedzy. Szczególnie dla osób zaczynających dopiero przygodę z SEO.

 35. Solid-bhp
  8 września 2017

  Artykuł wyjasnia wiele w kwesti bl. Super artykuł

 36. frikomania
  22 listopada 2017

  Mam pytanie odnośnie pozycjonowania. Sam swoje strony kataloguje od czasu do czasu i zamieszczam linki na forach internetowych, ale mam zero linków odsyłających z moich stron do innych. Zatem czy google może zacząć „negatywnie spoglądać” na moją stronę, gdy załóżmy linków zewnętrznych prowadzących do moich stron jest 1000 (przykładowo), a linków wychodzących z mojej strony jest 0??? Jak to mam rozumieć? Proszę o wyjaśnienie. No i przepraszam, też za chaotyczność wpisu :D.

  • PageSEO
   23 listopada 2017

   Nie. Aktualnie ciężko jest nie mieć żadnych linków wychodzących. Najczęściej są to odnośniki do FB, Twitter i G+ (przekierowujące do profilu w social media lub wychodzące z widgetów).

 37. Lolo
  15 kwietnia 2018

  Fajnie, ale można byłoby dodać trochę przykładów, rozjaśniłoby to termin 🙂