Scrapebox i Xrumer to prawdopodobnie dwa najpopularniejsze narzędzia stosowane dzisiaj przez fachowców z branży SEO. Nie ma co ukrywać, że – mimo całego tego szumu wobec „White Hat SEO” i etyki w pozycjonowaniu – chyba żadna firma zajmująca się pozycjonowaniem nie wyobraża sobie działania bez tych narzędzi. Bo choć nieetyczne, są one po prostu bardzo skuteczne.
Xrumer i Scrapebox – co to właściwie jest?
Zarówno Xrumer jak i Scrapebox to przede wszystkim programy do automatycznego, masowego linkowania. „Masowe” to w tym wypadku bardzo dobre słowo, bo narzędzia te potrafią umieścić w ciągu doby nawet kilkaset tysięcy linków do danej strony. Gdzie? Na forach internetowych (zarówno w postach jak i profilach) – w przypadku Xrumera lub blogach (w komentarzach na platformach WP, Drupal, Blogger i innych)– w przypadku Scrapeboxa.
Prócz linkowania, wspomniane automaty posiadają także szereg innych funkcji, z których wiele jest bardzo przydatnych w pozycjonowaniu. Dotyczy to w szczególności Scrapeboxa, który potrafi między innymi:
– Zbierać” i eksportować adresy stron internetowych (np. blogi z linkami dofollow)
– Pingować zadane adresy
– Sprawdzać indeksację wskazanych adresów
– Wyłapywać linki prowadzące do danej strony (backlinki)
– Sprawdzać IP i lokalizację adresów
Zastosowanie Xrumera i Scrapeboxa
Wróćmy do linkowania. Żadne inne narzędzia stosowane w branży SEO nie są w stanie zdobyć dla nas tylu linków w tak krótkim czasie, co opisywany Xrumer i Scrapebox. Nietrudno domyślić się zatem, że oba automaty można wykorzystywać na wiele różnych sposobów.
Pierwszym, który przychodzi na myśl, jest linkowanie bezpośrednio pozycjonowanej strony. Sprawdza się to jednak wyłącznie w przypadku starszych domen, które posiadają wysoką wartość link popularity (czyli do których prowadzi już po prostu jakaś ilość linków). W przypadku młodych, świeżych domen, pozyskanie kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy linków w krótkim czasie może skończyć się filtrem, a tego przecież nie chcemy.
Ponieważ używanie Xrumera czy Scrapeboxa bezpośrednio na pozycjonowaną stronę, niesie za sobą pewne ryzyko, dużo popularniejsze jest wykorzystanie tych narzędzi do linkowania stron zapleczowych, które z kolei linkują do strony docelowej lub zaplecz wyższego stopnia. Z własnego doświadczenia mogę też stwierdzić, że oba automaty świetnie nadają się do indeksowania i jednocześnie wzmacniania wpisów, czy to w katalogach czy w preclach. Dobre efekty przynosi także połączenie tysięcy linków zdobytych za sprawą Xrumera lub Scrapeboxa z przekierowaniem 301.
Automaty do pozycjonowania – ryzyko i kontrowersje
Scrapebox i Xrumer mają obecnie równie wielu przeciwników co zwolenników. I nic dziwnego – chociaż nie można nie dostrzec ich wysokiej skuteczności, duża część pozycjonerów zadaje sobie pytanie o etykę stosowania tych i podobnych narzędzi. Nie sposób nie zauważyć, że pozycjonowanie stron z wykorzystaniem Xrumera czy Scrapeboxa coraz bardziej przypomina zwykłe spamowanie Internetu, na co wiele osób się nie zgadza. Szczególnie, że owo spamowanie nie zawsze przynosi żądany efekt i w niewprawionych rękach najpewniej skończy się filtrem.
Nie zmienia to faktu, że zarówno Xrumer jak i Scrapebox stanowi obecnie podstawowe wyposażenie każdej firmy działającej w branży SEO i w najbliższym czasie raczej nic tego nie zmieni.
konkursy
9 grudnia 2011Dzięki za wytłumaczenie co to xrumer szukałem i znalazłem 🙂
wieszak na torebkę
26 marca 2012SB jest rewelacyjnym narzędziem do szukania mocnych linków, wszyscy skupiają się na komentowaniu, zapominając o pozostałych możliwościach.
Denis
12 kwietnia 2012No tak, tylko te programy i ich utrzymanie to drogi interes i stać na to w zasadzie tylko ludzi bogatych z branży SEO ;). wiem, że można zakupić usługę linkowania w ten sposób, ale to kosztuje sporo pieniędzy i nie wiadomo czy usługa rzeczywiście zostanie wykonana,,,
Kuba - CenowyAlert.pl
11 sierpnia 2012Nie trzeba być bogatym, żeby mieć rumaka, koszt to 500$, wiec dla osoby która ZNA sie na seo nie są to wielkie koszta, bo spokojnie tyle zarabia. Serwer ? No chyba każdy pozycjoner ma.
Co do usług to zostanie ona wykonana bo po zakończeniu dostajesz raport z linkami, wiec nie gadaj takich głupot, bo tylko robisz czarny PR dla tej branży…
admin
11 sierpnia 2012Denisowi zapewne chodziło o to, że niektórzy wykonawcy nie wywiązują się z opłaconego zlecenia. Zjawisko popularne w wielu branżach, w naszej również.
marcinos
27 sierpnia 2012SB to potężne narzędzie i obecna jego cena nie jest już taka wysoka, ma wiele funkcji które nie są takie trudne jak np. pingowanie, sprawdzanie indeksacji itp.
Karolina
26 marca 2013A czy jeden i drugi opsługuje zakładki społecznościowe? Słyszałam ze można dodać mody do xrumera i wtedy jest w stanie zrobić praktycznie wszystko. Ale czy scrapebox’a tez można modyfikować? Jak to wygląda?
Marek
22 czerwca 2013Fajny artykuł, jednak ja nadal boje się, tego używać. Cały czas jednak jest jakieś światełko, że nałożą filtr. ;/
Xrumer
24 kwietnia 2015Do Karoliny 🙂
Do 2 droższych wersji Xrumer’a dodano dodatek obsługujący niektóre serwisy.
Sylwia
3 sierpnia 2015Dowiedziałam się w końcu, że lepiej tego nie robić w dzisiejszych czasach pozycjonowania. Pozdrawiam i dziękuję za artykuł.
Sławek z Netteria.NET
26 listopada 2016Na dzień dzisiejszy to faktycznie używać można SB do wszystkiego (ma wiele różnych fajny funkcji, że tak to ujmę poznawczych) tylko nie do linkowania. Przynajmniej ja doszedłem do takiego wniosku. A co do ceny to już spadła do $97 to nie takie kolosalne pieniądze jak ktoś zamierza zajmować się pozycjonowaniem jako usługą. Ja zajmuję się tylko na własne potrzeby i mam zamiar używać SB tylko do rozpoznania. Spam uważam w tej chwili za zbyt ryzykowany. A już na pewno nie linkowałbym strony docelowej a tylko z zaplecza.