Indeksowanie wpisów

Indeksowanie wpisów

Indeksowanie wpisów

Indeksowanie wpisów dodanych poprzez publikację presell czy katalogowanie to element o którym nie można zapominać. Jeśli dodamy 100 wpisów katalogowych z których wszystkie zostaną zaindeksowane i 1000 z których do indeksu wejdzie 100, to w zasadzie wychodzi na to samo = liczą się tylko wpisy które zostały odnalezione i linki z nich zliczone przez Google. Na szczęście w banalnie prosty sposób możemy sprawdzić postęp indeksacji i w nieco trudniejszy zadbać o poprawne wejście wpisów do indeksu. Pingowanie nie wpływa na pozycję w SERPie, wpływa jedynie na prędkość indeksacji nowych treści na stronie internetowej.

Sprawdzanie indeksacji linków w Google

Google Index Checker to darmowe narzędzie służące do sprawdzania indeksacji wpisów. Skrypt nie wymaga instalacji, wystarczy go pobrać i rozpakować, współpracuje z systemami Windows XP, 2003, Vista, Windows 7 (32/64-bit). Program można pobrać z tel lokalizacji: index checker.

Główne okno programu zawiera trzy pola tekstowe. Do pierwszego należy wkleić linki które chcemy sprawdzić (listę adresów bezpośrednich do opublikowanych wpisów), w drugim zostaną wyświetlone wpisy zaindeksowane, w trzecim wpisy oczekujące na indeksację (nie zaindeksowane). Procedurę weryfikacji rozpoczynamy klikając Check Now.
Zalety:
– Prosta obsługa
Wady:
– Brak obsługi proxy( w przypadku niewielkiej ilości linków nie stanowi to problemu)
– Średnia precyzja = średnia wiarygodność (w przypadku problemu z sprawdzeniem link zliczany jest jako Indexed).

Największym mankamentem jest zaznaczony powyżej brak obsługi różnych proxy, przy większej ilości zapytań na kolejne zostaje nałożona blokada, będziemy zmuszeni do przepisywania kodu captcha w wyszukiwarce.

Częstotliwość wejść robota na stronę uzależniona jest od:

– ilość linków prowadzących do strony internetowej
– ilości wpisów/podstron które zawiera
– liczba wewnętrznych duplikatów
– przejrzystość kodu i optymalizacja strony
– minimalnie od częstotliwości aktualizacji treści

Przyśpieszanie indeksacji

Aby przyśpieszyć indeksację wpisów lub nowych treści na stronie internetowej stosuje się kilka metod:
– pingowanie
– RSS
– podlinkowywanie (presell, katalogi, SWL)

Indeksowanie linków – pingowanie

Pingowanie polega na wysyłaniu informacji do RPC, jego celem jest poniformowanie robotów indeksujących o zmianach w witrynie lub nowej stronie, podstronie. Gdy ping zostaje odczytany a roboty nie mają nic lepszego do roboty podążają za linkiem do strony, zebrane dane przekazuję do wyszukiwarki która indeksuje zmiany lub nowy serwis.

Narzędzia internetowe służące do pingowania:

– pingowanie pojedynczego adresu http://pingomatic.com/
– pingowanie wielu adresów http://www.pingfarm.com/
Nie warto wysyłać więcej niż 2-3 pingi na dany adres dziennie, gdyby ktoś wielokrotnie tykał was palcem też zaczęlibyście się irytować.

Darmowe programy PC służące do pingowania wpisów:

– Ping Syndk8′s Mass Ping Tool (Windows 7/Vista/XP)
Program wymaga rejestracji,  jest łatwy w obsłudze i umożliwia wykorzystanie proxy.
–  SB Pinger (Windows 7/Vista/XP)
Nieco trudniejszy w obsłudze od wyżej wymienionego programu. Umożliwia import i eksport listy linków, oraz określenie odstępu między pingami. Niestety tworzenie listy plików do pingowania jest męczące, program nie obsługuje proxy i edycji serwisów RPC. Jak na przesadzony w obsłudze program, brak obsługi proxy jest zadziwiający.
– Ping Machine (Windows 7/Vista/XP)
Nieco trudniejszy w obsłudze od Mass Ping Tool, jednak nawet początkującym użytkownikom nie powinien sprawiać problemów. Górne okno programu podzielono na dwie części: Pings, oraz Your Urls. W okno pings należy wczytać z gotowego już pliku listę serwisów RPC,  w okno Your Urls adresy które chcemy pingować. Program umożliwia ustalenie odstępów między pingami (w sekundach) oraz kolejnym pingowaniem od nowa całej listy (w minutach). Soft daje nam możliwość wykorzystania własnej listy proxy.
– Pingy Alpha
Darmowy program od SeoBunnys, nie obsługuje proxy, listę RPC można edytować z poziomu pliku tekstowego, domyślny zestaw zawiera sporo, bo aż 261 pozycji. Program cieszy oko i w prosty sposób pokazuje stan procesu pingowania.

Indeksowanie linków – podlinkowanie

W celu podlinkowania wybranych adresów URL możemy użyć publikacji presell, wpisów katalogowych, SWL. Polecam wykorzystanie publikacji presell. Odpowiednie podlinkowanie wpisów pozwoli nam nie tylko zmaksymalizować indeksację linków, ale również wpłynie pozytywnie na wzmocnienie ich wartości. Warto podlinkować wpisy na identyczne lub zbliżone słowo kluczowe.
———
Zdjęcie: Markus Spiske / raumrot.com
CC-License: CC-BY

8 comments

  1. megas
    31 maja 2012

    ooo… tego szukałem… bardzo pomocne, przynajmniej dla mnie. Dzięki

  2. Diacom
    16 września 2012

    Dzięki za pomocny artykuł. Jednak warto by jeszcze napisać w jaki sposób podlinkowywać…

    • admin
      16 września 2012

      Z publikacji presell lub wpisów katalogowych.

  3. staniki
    14 grudnia 2012

    Czy RSS’a ze stronami linkującymi można postawić na stronie którą się pozycjonuje ? Czy lepiej tego nie robić i przeznaczyć na ten cel np. specjalnego precla.

  4. Roman
    6 października 2014

    dzięki za taką dawkę skondensowanej wiedzy w zakresie pozycjonowanie, jak na początkującego pozycjonera to i tak za dużo

  5. MaciejKK
    10 października 2014

    jak dla początkującego to chyba wiedza wystarczająca, aczkolwiek ciekawe czy w 100% aktualne

  6. Pine Square
    2 lutego 2015

    Kilka lat po publikacji nie wszystko jest aktualne – na katalogi trzeba uważać, wybierać tylko te najmocniejsze.

  7. Tomasz
    9 września 2017

    Swietny artykuł. pozdrawiam serdecznie.