Samodzielne pozycjonowanie

 

Samodzielne pozycjonowanie

Pozycjonowanie – jeden ze sposobów na zwiększenie popularności swojego serwisu w Internecie, a z drugiej strony droga usługa, która może pochłonąć nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Pytanie „czy warto” jest więc w tej sytuacji jak najbardziej na miejscu. Żeby odpowiedzieć sobie na sens pozycjonowania, trzeba wcześniej przedstawić sobie kilka faktów. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z siły Internetu, który jest głównym źródłem informacji dla ok. 80% posiadaczy tego medium (dostęp do Internetu posiada ok. 50% Polaków). Warto także uświadomić sobie znaczenie wyszukiwarek – samo tylko Google generuje 70-80% wejść na przeciętną stronę internetową. Łącząc te dwa fakty, nietrudno dojść do wniosku, że wysoka pozycja strony właśnie w Google jest koniecznością, jeżeli chcemy zapewnić wysoką potwierdzalność naszej witryny.

Jak wypromować stronę internetową?

Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś, że jeżeli czegoś nie da się znaleźć w pierwszej dziesiątce Google, to to coś nie istnieje. W obecnych czasach, gdy dostęp do informacji jest postrzegany jako włączenie komputera i wpisanie szukanej frazy w Google, twierdzenie to wydaje się być jak najbardziej prawdziwe. Pozycjonowanie w Google jest więc koniecznością, dla wszystkich tych, którzy chcą naprawdę zaistnieć w sieci. W XXI wieku samo stworzenie strony www już bowiem nie wystarczy – trzeba jeszcze sprawić, by strona ta wyróżniała się wśród milionów podobnych stron. Jak? Najlepiej przez wysoką pozycję w wyszukiwarkach internetowych, ze szczególnym naciskiem na Google.

Samodzielne pozycjonowanie, czyli Darmowa reklama w Internecie

Jestem wyznawcą tezy, że cokolwiek się robi, warto sobie to wcześniej zaplanować i takie właśnie podeście stosuję w przypadku pozycjonowania. Swój SEO plan ustalam indywidualnie dla każdej strony, na podstawie budżetu, jaki mogę przeznaczyć na tą stronę oraz czasu, jaki mogę dla niej poświęcić. Do tego samego zachęcam początkujących pozycjonerów, w czym postaram się pomóc.

Podstawowy Plan Pozycjonowania dla Początkujących (PPPP) opracowałem, uwzględniając następujące założenia:

  • Początkujący nie posiada własnego zaplecza, żadnego z płatnych narzędzi, punktów w SWL – ma tylko chęci i determinację.
  • Początkujący chce pozycjonować całkowicie za darmo.
  • Początkujący może poświęcić na pozycjonowanie 1 godzinę dziennie.
  • Początkujący ma podstawową wiedzę o pozycjonowaniu, potrafi dodać stronę do katalogu czy artykuł do precla.
  • Początkujący wybrał już odpowiednie słowa kluczowe dla swojej witryny oraz zoptymalizował ją pod kątem wyszukiwarek.

Biorąc pod uwagę te założenia, proponuję rozpoczęcie pozycjonowania  w następujący sposób:

Tydzień pierwszy: stworzenie listy 420 darmowych, wartościowych katalogów oraz listy 112 precli

Tydzień drugi i trzeci: dodawanie strony do 10 katalogów dziennie (15 minut) + pisanie 5 tematycznych artykułów, zawierających wybrane słowa kluczowe (45 minut). Dodanie strony do systemu wymiany banerami. Gorąco polecam seomatik, jest to system z którego sam aktualnie korzystam, ze względu na jego prostotę i skuteczność.

Tydzień czwarty i piąty: dodawanie strony do 20 katalogów dziennie (30 minut) + pisanie 3 artykułów (30 minut).

Tydzień szósty: dodawanie 16 artykułów dziennie do precli, stosując zasadę – 1 link do strony głównej, 1 link do podstrony, 1 link do wpisu w katalogu, o ile jest taka możliwość (1 godzina).

Tydzień siódmy: stworzenie możliwie dużej listy for tematycznych i ogólnotematycznych oraz portali i blogów, które dają możliwość umieszczania linków w postach/stopkach/komentarzach

Tydzień ósmy i dziewiąty: rejestracja na forach/blogach/portalach i umieszczanie postów lub komentarzy z linkami w działach związanych tematycznie z pozycjonowaną stroną (1 godzina). Nie ma sensu przekraczać ilości 20 postów na jednym forum/10 komentarzy na blogu lub portalu. Na tym etapie można spokojnie dokonywać 30-40 wpisów dziennie, w zależności od obszerności stworzonej wcześniej listy.

Tydzień dziesiąty: założenie 3-5 darmowych, tematycznych blogów na platformach tj. Blogspot, WordPress, Mblog oraz dodanie do każdego bloga 5-7 artykułów (1 godzina)

Tydzień jedenasty i dwunasty: pisanie 2 artykułów dziennie i dodawanie ich na blogi (20 minut) + katalogowanie blogów po 5-10 wpisów/blog (40 minut)

Kolejne tygodnie: dalsze linkowanie blogów z katalogów, precli, for i komentarzy + zakładanie nowych blogów i ich linkowanie + wyszukiwanie kolejnych katalogów, precli, for i komentarzy i umieszczanie tam linków + wymiana linkami z innymi stronami/blogami (na zasadzie A->B, B->C, C->A; do wymiany można włączyć wszystkie blogi oraz pozycjonowaną stronę).

Kursy pozycjonowania
Podstawowym, darmowym źródłem wiedzy pozycjonerskiej są fora i blogi o pozycjonowaniu. W Internecie jest cała masa ludzi, którzy znają się na SEO i chętnie opisują swoje spostrzeżenia i doświadczenia. Robią to właśnie na SEO forach i SEO blogach. Regularne czytanie artykułów tam zawartych z pewnością dostarczy każdemu sporej ilości ważnych informacji. Jest tylko jedno „ale” – informacje te są chaotyczne i nie uporządkowane.

A przecież pozycjonowania lepiej uczyć się krok po kroku. Na szczęście i na to jest rozwiązanie – kursy pozycjonowania. Można je „zamówić” zarówno w postaci newsletter’ów przesyłanych drogą mailowo, jak również w postaci książki czy e-booka. Wszystkie te formy w sposób jasny i co ważne – uporządkowany, opisują co zrobić by pozycjonować swoją stronę – od wyboru słów kluczowych, przez optymalizację, aż po metody linkowania, czyli to, co w SEO jest absolutnie najważniejsze.

Poza tym, liczy się też praktyka – zrób sobie stronę i ją pozycjonuj, a nauczysz się więcej, niż po przeczytaniu setki książek.

4 comments

  1. manaro
    7 października 2011

    Dzięki za bardzo przydatne informacje. Napewno sie przydadzą.

  2. adworkers
    1 stycznia 2013

    Na pewno początkujący będą wdzięczni za ten tekst. 🙂

  3. sklepowad
    7 kwietnia 2013

    Dobre informacje ale niestety w 2013 roku już częściowo nieaktualne po zmianie algorytmu google.

  4. Dzięki wielkie!
    4 listopada 2013

    Bardzo pomocne informacje!